Autor: J. Váňa, úprava J. Kučera
Verze: 1.2 (29.11.2019)
Amblystegiaceae G. Roth – rokýtkovité
Drobné až statné rostliny, jednotlivě rostoucí, v trsech či polštářích. Lodyhy většinou nepravidelně větvené, vzácněji jednoduché nebo zpeřené, parafylie obvykle chybějí. Rhizoidy na lodyžce, ojediněle u několika druhů i na žebru či špičkách listů. Listy lodyžní i větevní přímé, srpovité, kostrbatě odstálé apod., tvarově velmi různorodé, větevní listy většinou stejného tvaru, obvykle menší. Žebro jednoduché rozeklané, dvojité nebo i chybí. Buňky parenchymatické nebo prosenchymatické, křídelné buňky většinou odlišené.
Dvoudomé či jednodomé druhy. Obalné listy obvykle odlišeny.
Štět často velmi dlouhý, červenohnědý. Tobolka nachýlená až vodorovná, vyklenutá, válcovitá nebo oválná. Obústí dvojité, hypoidního typu.
V současné době odlišováno 27 rodů v čeledi Amblystegiaceae (včetně rodu Hygroamblystegium) a 5 rodů v čeledi Calliergonaceae, z nich 11 se nevyskytuje v Evropě. Pouze dva z rodů známých z Evropy (Loeskypnum a Arvernella) se nevyskytují na našem území.
Poznámka 1 (J. Váňa, 21.1.2005) Recentní systémy rozlišují v rámci široce pojaté čeledi dvě čeledi (Amblystegiaceae G. Roth emend. Vanderpoorten & al. a Calliergonaceae (Kanda) Vanderpoorten & al.). Jediným diagnostickým morfologickým znakem, který lze použít zčásti i pro praktické určování, je charakter křídelních buněk. Ty jsou ± tenkostěnné u čeledi Amblystegiaceae, nafouklé u čeledi Calliergonaceae. Všechny další odlišnosti jsou založeny na znacích na molekulární úrovni. Z tohoto důvodu prezentujeme společný klíč k určení rodů obou čeledí. Argumentem pro toto rozhodnutí je i skutečnost, že přijetím nejmodernější klasifikace se dostávají některé rody i druhy (Conardia, Sanionia, Campylophyllum a téměř všechny druhy rodu Hygrohypnum) „mimo systém“, autoři je vyloučili z uvedených čeledí obvykle bez jejich dalšího studia a jednoznačného zařazení čeledi či rodu. Na druhou stranu nejnovější systém mechů (Goffinet & Buck, 2004) rody Conardia a Sanionia v čeledi Amblystegiaceae ponechává. Rod Campylophyllum je dnes řazen spíše do čeledi Hypnaceae. Konečně nutno poznamenat, že i pojetí rodu Hygroamblystegium je z morfologického hlediska velmi obtížně akceptovatelné a je založeno opět v zásadě na znacích molekulární taxonomie; ani tento rod zde proto prozatím neakceptujeme a ponecháváme širší pojetí rodu Amblystegium, ze kterého jsou vyčleněny pouze rody Leptodictyum a Serpoleskea.
Čeleď Calliergonaceae zahrnuje v současné době rody Calliergon, Hamatocaulis, Scorpidium, Straminergon, Warnstorfia a u nás nezastoupený rod Loeskypnum; ostatní rody (kromě Campylophyllum) zůstávají provizorně v čeledi Amblystegiaceae.
Poznámka 2 (J. Kučera, 29.11.2019): Pojetí čeledi doznalo v poslední době dalších změn. Kromě toho, že Vanderpoortenovo pojetí, ve kterém byla z čeledi Amblystegiaceae vyčleněna čeleď Calliergonaceae (Vanderpoorten & al. 2002), bylo potvrzeno i v následujících pracích a je dnes všeobecně přijímáno, bylo zjištěno, že i samotná čeleď Calliergonaceae není monofyletická (Gardiner & al. 2005) a je potřeba z ní oddělit čeleď Scorpidiaceae, zahrnující rody Scorpidium, Hamatocaulis, Hygrohypnella a Sanionia (Ignatov & Ignatova 2004). Naopak do čeledi Amblystegiaceae patří tři druhy z dřívějšího vymezení rodu Hypnum, a to H. recurvatum (navrácené do starého rodu Drepanium jako D. fastigiatumú, H. sauteri (jako nový rod Microhypnum) a u nás nerostoucí H. bambergeri (jako součást rodu Campylium); k této problemtice souhrnně viz Kučera & al. 2019. Pojetí řady níže uvedených rodů (Hygrohypnum, Amblystegium, Campylium ad.) se rovněž v poslední době významně změnilo a bude v nejbližší době přepracováno i v tomto klíči. Do té doby zařazujeme provizorní "předklíč" vedoucí k současným rodům vylišeným z dřívějšího pojetí rodu Hypnum.
Literatura:
Gardiner, A., Ignatov, M., Huttunen, S., & Troitsky, A. 2005. On resurrection of the families Pseudoleskeaceae Schimp. and Pylaisiaceae Schimp. (Musci, Hypnales). Taxon, 54: 651–663. doi: 10.2307/25065422
Ignatov, M. S. & E. A. Ignatova. 2004. Flora mkhov srednei chasti evropeiskoi Rossii. Tom 2. Fontinalaceae---Amblystegiaceae. Moss flora of the Middle European Russia. Volume 2: Fontinalaceae---Amblystegiaceae. Arctoa 11(Supplement 2): 609–960.
Kučera, J., Kuznetsova, O. I., Manukjanová, A., & Ignatov, M. S. 2019. A phylogenetic revision of the genus Hypnum: Towards completion. Taxon, doi:10.1002/tax.12095
Vanderpoorten, A., L. Hedenäs, C. J. Cox & J. Shaw. 2002. Circumscription, classification, and taxonomy of Amblystegiaceae (Bryopsida) inferred from nuclear and chloroplast DNA sequence data and morphology. Taxon 51: 115–122. doi: 10.2307/1554968
Klíč k určení rodů:
Verze 1.2 (29.11.2019): Dopsání poznámky k pojetí čeledi a zařazení "předklíče" k určení rodů nově zařazených do čeledi (J. Kučera).
Verze: 1.1 (15.9.2006): Rozšíření klíče o rod Tomentypnum.
Verze: 1.0 (21.1.2005): Vytvoření textu.