Conardia H. Rob. – konardia
Syn.: Amblystegium sect. Compacta Kindb., Amblystegium subg. Conardia (H. Rob.) A.J.E. Sm.
Rostliny velmi jemné, obvykle v hustých, kompaktních, vzácně v řídkých, žlutozelených či zelených, uvnitř rezavých, někdy lesklých polštářích.
Lodyhy poléhavé nebo vystoupavé, až 2 – 3 cm dlouhé, asi 200 µm široké, s centrálním svazkem a kůrou z tlustostěnných buněk, obvykle na vrcholcích zakřivené, nepravidelně větvené; větve spíše vystoupavé. Rhizoidy dosti časté, silně větvené, papilnaté, vyrůstají i na vrcholku listů na spodní straně žebra. Pseudoparafylie listovité. Axilární vlásky četné, tvořené bazální buňkou a 1 – 4 hyalinními buňkami..
Lodyžní listy vzpřímeně odstálé, 0,8 – 1, 2 mm dlouhé a 0,2 – 0,3 mm široké, obvykle kopinaté, postupně zúžené, přímé nebo slabě zakřivené, neřáskaté, vyduté, poněkud sbíhavé, okraj listů plochý, pilovitý až zubatý, zuby v dolní části zakřivené a často spárované. Žebro úzké, vybíhavé, na bázi asi 30 – 40 µm široké, ve střední části listu někdy nepříliš zřetelně ohraničené, na hřbetní straně poblíž špičky listu často s rhizoidy nebo gemami. Větevní listy podobné, menší, 0,4 – 0,8 × 0,15 – 0,25 µm.
Buňky čárkovité, asi 5 – 9 : 1, 25 – 45 × 6 – 7 µm, směrem k bázi kratší a širší, křídelní buňky tvoří drobnou skupinu čtvercových až krátce obdélníkových buněk širokých 8 – 10 µm.
Gemy vláknité, 50 – 100 µm dlouhé, tvořené jednou řadou buněk; tvoří se v paždí listů a na špičkách listů.
Autoický druh, v Evropě pouze sterilní (dvoudomý ?). Perichaetiální listy vejčitě kopinaté, kopinatě zašpičatělé, nerýhované, na špičce téměř neznatelně pilovité; žebro končí před špičkou.
Štět 8 – 20 mm, oranžový až purpurový. Tobolka téměř přímá nebo slabě nachýlená, dosti pravidelná, s krátkým krkem, u ústí zúžená. Víčko kuželovité, krátce zašpičatělé. Prstenec jednořadý.
Obústí dvojité; zuby exostomu žlutohnědé, 450 – 550 × 80 – 95 µm, na bázi nepříliš znatelně přehrádkované, spíše síťkované, na špičce papilnaté, endostom žlutohnědý, asi 150 – 200 µm vysoký, neperforovaný nebo jen úzce perforovaný, jemně papilnatý.
Výtrusy 10 – 15 µm, hladké.
Monotypický rod.
Conardia compacta (Müll. Hal.) H. Rob. – konardia hustotrsá
Syn.: Hypnum compactum (Müll. Hal.) Müll. Hal., Amblystegium compactum (Müll. Hal.) Aust., Rhynchostegiella compacta (Müll. Hal.) Loeske
Popis viz popis rodu.
Ekologie: u nás na vápencových skalách, vzácněji na vápnitém humusu; dále na vlhkých písčitých místech na mořském pobřeží (Severního moře), v Americe i na borce na bázi stromů, tlejícím dřevě aj.
Rozšíření: Česká rep.:
Krkonoše (Rýchory, recentně ve Vodovodním údolí u Maršova), zřícenina Štarkov u N. Jimramova, u kaple Hvězda v Broumovských stěnách; uvádí se ještě z Mariánských Lázní (Ambrožův pramen).
Celkové: Severní Amerika, Mexiko, Guatemala, severní a střední Evropa, Kašmír.
Variabilita: málo variabilní druh, alespoň v Evropě. Rostliny z vápencových skal (Amblystegium compactum f. densa Mönk.) jsou hustší, kompaktnější a mají poněkud kratší listy než rostliny z mořského pobřeží (Amblystegium compactum f. salina (Bryhn) Mönk., které mají naopak hruběji zubaté listy.
Možné záměny: prakticky nezaměnitelný druh. Ostré, často zakřivené zuby alespoň v dolní části listu odlišují tento druh od druhů rodu Amblystegium, ale i rodu Rhynchostegiella a dalších. Typická je též tvorba gem a rhizoidů na spodní straně žebra poblíž špičky listů.
Ilustrace: BFNA.
Verze 1.0.1 (25.11.2005): Doplnění lokalit druhu (J. Kučera).
Verze 1.0.2 (4.5.2006): Doplnění lokalit druhu (J. Kučera).