Glosář - slovníček pojmů
Zde naleznete vysvětlení různých pojmů ohledně kapradin a širší tématiky. Téměř celý glosář je bez citací. Často jsou termíny zjednodušené pro lepší pochopení, budou potom neúplně popsané.
- Abortované spory
- Během tvorby spor může nastat problém, nejčastěji s nesprávným rozchodem chromozomů do jednotlivých spor během meiozy. Výsledná spora není schopná klíčit, často se do sebe zhroutí a je tmavá, neforemná. Tento jev nastává v omezeném množství u čistých sexuálních druhů, ale primární hybridi jsou téměř neschopni tvořit zdravé spory. Díky tomu lze pomocí světelného mikroskopu a pozorování abortovanosti spor určovat hybridy od čistých druhů.
- Acidofyt
- Rostlina vyžadující k růstu kyselý (ph<7) substrát, např. žulu. Př. Cryptogramma crispa.
- Allopolyploidie
- Jev, při kterém vzniká nový taxon spojením dvou různých druhů. Jejich prvotním křížením vzniká sterilní primární hybrid. Následné zdvojení genomu, polyploidizace, obnoví fertilitu a výsledný jedinec má ploidní úroveň dle průměru ploidie rodičů krát dva, pokud jsou oba druhy sexuální. Např. křížením diploidního (2x) druhu s jiným diplodním (2x) druhem vzniká (allo)tetraploid (4x). Křížením diploida (2x) a tetraploida (4x) vzniká (allo)hexaploid (6x). Př. Dryopteris carthusiana (4x), resp. D. clintoniana (6x).
- Antheridium
- Gametangium tvořící samčí pohlavní buňky, spermatozoidy.
- Antheridogeny
- Skupina rostlinných hormonů příbuzných giberelinům. Gametofyty některých druhů vylučují tyto hormony, když vytvoří samičí pletiva. Těmito hormony poté ovlivňují mladší gametofyty u kterých ještě nevznikají pohlavní útvary. Tyto ovlivněné gametofyty nevytvoří archegonia, ale předčasně tvoří antheridia. Tímto způsobem si dospělejší gametofyty zajišťují přísun spermatozoidů a prořeďují se potenciální budoucí sporofyty, což snižuje kompetici.
- Apomixie
- Komplexní termín zahrnující více podtermínů, nejčastěji se apomixií u kapradin myslí apogamie, neboli vznik sporofytu bez oplození vajíčka a vzniku zygoty. Gametofyt i sporofyt mají stejnou ploidní úroveň. Př. Phegopteris connectilis.
- Archegonium
- Gametangium tvořící samičí pohlavní buňky, vajíčka.
- Autopolyploidie
- Jev, při kterém vzniká nový taxon polyploidizací v rámci jednoho druhu. Různými jevy se může přihodit, že výsledný sporofyt má zdvojenou chromozomou sádku. Z diploida (2x) se tedy stává (auto)tetraploid (4x), z tetraploida (auto)oktoploid (8x). I když se v principu pracuje se stejným genomem, výsledný autopolyploid můžem mít odlišné ekologické nároky a fungovat jako nezávislá texonomická jednotka. Př. sleziník Asplenium trichomanes ssp. quadrivalens.
- Bazální
- Spodní, často užíván ve dvou možných významech: 1) Bazální např. lístek je takový lístek, který je nejvíce na spodu čepele, nejblíže řapíku, opakem je lístek apikální (vrcholový). 2)Bazální např. druh je takový, druh který je fylogeneticky nejstarší, neboli nejprimitivnjší, opakem je druh odvozený.
- Bazifyt
- Rostlina vyžadující k růstu zásaditý (ph>7) substrát, např. vápenec. Př. Gymnocarpium robertianum.
- Circinátní vernace
- Způsob, kterým si kapradiny chrání rostoucí části listu. Jedna strana roste rychleji a druhá schovává růstová pletiva. Nakonec se list narovná. Příklad: kapraď Dryopteris filix-mas, sleziník Asplenium ruta-muraria.
- Cicrumboreální rozšíření
- Circum - okolo, borealis - sever, Rostliny s cirkumboreálním rozšířením rostou na celé severní polokouli v mírném a chladnějších pásmech. Mohli bychom zjednodušit situaci na Severní Ameriku, Evropu a sever Asie. Př. Phegopteris connectilis.
- Coenosory
- Coenosorus je skupina sorů (výtrusných kupek) rostoucích pohromadě, například ve spojité čáře - "Lineární coenosory" (př. Blechnum spicant), nebo na ploše - "Plošné coenosory" (př. Platycerium alcicorne).
- Cytometrie
- Metoda původně používaná v medicíně. Při použití, např. v botanice, jí lze použít k odhadu množství DNA v jádře, což lze použít k odhadu ploidie (tetraploid (4x) má dvakrát více DNA v jádře, než diploid(2x).
- (Druh mající) Dimorfické listy
- Druh, u kterého se objevují dva funkční typy listu. Například Matteucia struthiopteris tvoří sterilní, ale zelené trofofyly a fertilní, ale nezelené sprofyly. Tímto způsobem se úloha fotosyntézy a produkce spor člení mezi jednotlivé listy. Existuje i případ, např. Dryopteris cristata, kdy rostlina tvoří sterilní trofofyly, ale spory produkují zelené trofosporofyly, lišící se tvarem a samozřejmě přítomností sporangií.
- Diploidní
- Ploidní úroveň se dvěmi sadami chromozomů (2x), nebo s plnou sadou chromozomů (2n). Viz. Ploidie.
- Eusporangiátní sporangium / druh
- Sporangium tvořené primitivními kapradinami. Toto sporangium vzníká z více iniciálních buněk a má více obalných vrstev. Počet spor ve sporangiu je neustálený. Př. Botrychium
- Fytoremediace
- Oprava problému s životním prostředím pomocí rostlin. Například "vytěžení" těžkých kovů pomocí rostlin, které tyto kovy naváží do své biomasy. Př. Pteris vittata, Athyrium yokoscense vážící arsen.
- Gameta
- Pohlavní haploidní (n) buňka. U rostlin se jedná o spermatozoidy tvořené v antheridiích a vajíčka tvořené v archegoniích.
- Gametangium
- Útvar na gametofytu tvořící gamety. Existují dva typy gametangií: Antheridium tvořící spermatozoidy a archegonium tvořící vajíčka.
- Gametofyt
- Haploidní (n) fáze rostlin, vznikající ze spor, tvořící gamety. Samčí gamety, spermatizoidy, vznikají v antheridiu. Samičí gamety, vajíčka vznikají v archegonium. U kapradin se většinou jedná o přehlížený drobný organismus nezávyslý na sporofytu, s vyjímkou endosporických kapradin. Gametofyty jsou nedzemní, zelené a fotosyntetizující, nebo podzemní, bez chlorofyu a výživově závislé na spojení s houbami. Oplozením vzniká zygota, ze které vyrůstá sporofyt.
- Haplodiplontický životní cyklus
- Životní cyklus, který zahnruje haploidní (n) fázi, gametofyt tvořící gamety, a diploidní (2n) fázi, sporofyt tvořící spory. Tento cyklus je typický pro zástupce skupiny "Viridiplantae", mezi kterou patří všechny vyšší rostliny. Kontrastní je například cyklus tzv. diplontický, např. u lidí. Diplontické organismy jsou povětšinou diploidní (2n), haploidní (n) fázi tvoří pouze gamety tvořené z diploidních (2n) buňek meiozou.
- Haploidní
- Ploidní úroveň s jednou sadou chromozomů (x), nebo s poloviční sadou chromozomů (n). Viz. Ploidie.
- Heterosporie
- Heterosporické druhy produkují více typů spor. Typicky se tvoří drobné mikrospory předurčené k tvorbě samčího gametofytu a obří megaspory předurčené k tvorbě samičího gametofytu.
- Homosporie
- Homosporické druhy tvoří stejné (iso)spory. Pohlaví gametofytů, které z těchto spor vyklíčí, je určeno až během života samotného gametofytu.
- Hexaploidní
- Ploidní úroveň se šesti sadami chromozomů (6x). Viz. Ploidie.
- (Primární) Hybrid
- Povětšinou sterilní křiženec dvou různých druhů. Má téměř všechny spory abortované. Označuje se buď uvedením obou rodičů s křížkem (×) mezi (Dryopteris dilatata × expansa), nebo popsaným jménem s křížkem před (Dryopteris × ambrosae). Označením primární se vyčleňuje oproti již fertilním druhům vzniklým hybridogenně, např. allopolyploidíí.
- Chromozomový počet
- Charakteristika druhů organismů. Říká, kolik chromozomů je obsaženo v jádře danéhod druhu. Většinou se uvádí ve dvouch možnostech: haploidní (n) a diploidní (2n) Více viz. Ploidie. Haploidní počet se z definice polovina počtu diploidního. Příkladem může být např. Dryopteris expansa, kde n = 41; 2n = 82. Při polyploidizaci dochází ke znásobení chromozomového počtu.
- Indusium
- Morfologický útvar kryjící výtrusnicovou kupku. Někdy může chybět, nebo být nahrazen převinutým okrajem listu (obecný znak čeledi Pteridaceae).
- Lektotyp
- Zjednodušeně řečeno, pokud někdo popíše taxon, musí k němu uvést fyzickou položku (v herbáři), která tento druh specifikuje. Ta se nazývá holotyp. Pokud holotyp z nějakého důvodu není, ustanoví jiný autor tzn. lektotyp, který holotyp funkčně nahrazuje.
- Leptosporangiátní sporangium / druh
- Sporangium tvořené odvozenými kapradinami. Toto sporangium vzníká z jedné iniciální buňky a má jednu obalnou vrstvu. Počet spor ve sporangiu je stálý, 64 spor na sporangium u sexuálně se rozmnoužujících druhů. Př. Dryopteris
- Meioza
- Redukční dělení buněk, kdy z jedné buňky vznikají čtyři buňky dceřinné. Narozdíl od běžného mitotického dělení (kdy se buňky klonují), dochází při meioze ke dvěma důležitým jevům: Dochází ke snížení ploidní úrovně na polovinu (2n -> n, proto redukční dělení). Dochází k rekombinaci, jevu kdy si chromozomy vyměňují homologické kusy, čímž dochází ke zvyšování genetické variability.
- Morfologie
- Popis tvaru organismů. Pokud se nějaké druhy liší morfologií, znamená to, že se liší svým vzhledem. Druhy se stejnou morfologií se nedají poznat podle vzhledu.
- Morfometrika
- Popis tvaru organismů měřením velikostí různých vlastností. Druhy se mohou například lišit morfometricky, pokud jsou podobné, ale jeden má listy od šesti do devíti cm a druhý od desíti do třinácti cm.
- "n"
- Znak pro určení ploidní úrovně fáze životního cyklu. Viz. Ploidie.
- Oktoploidní
- Ploidní úroveň s osmi sadami chromozomů (8x). Viz. Ploidie.
- Ostěra
- Viz. Indusium
- Outcrossing
- Způsob párování gametofytů. Pohlavního rozmnožování se účastní dva gametofyty vzniklé ze spor dvou různých sporofytů. Tento způsob podporuje vyšší genetickou variabilitu. Opakem je selfing.
- Pentaploidní
- Ploidní úroveň se pěti sadami chromozomů (5x). Viz. Ploidie.
- Plazivý oddenek
- Rostliny s plazivým oddenkem netvoří trsy, jednotlivé listy vyrůstají z oddenku plazícího se pod zemí. Díky tomu i relativně velký porost listů může být napojený na jediný oddenek, jedná se tedy o jednoho jedince. Př. Phegopteris connectilis.
- Ploidie
- Udává počet chromozových sádek, tzn. ploidní úroveň. Latinská předpona udává vždy počet: diploid, má sady dvě, hexaploid šest. Při jediné sádce se používá označní haploid.
Matoucím faktem je, že ploidní úroveň může udávat minimálně dvě odlišné informace, zjednodušeně se označují písmeny "x" a "n".
Písmenem "n" se uvádí ploidie v závislosti na životní fázi organismu. Každý sexuální organismus prochází v rámci svého životního cyklu dvě fáze: haploidní (n) a diploidní (2n). Diplodní fázi ukončuje redukční dělení, meióza, kdy z diploidní (2n) buňky vznikají čtyři buňky haploidní (n). Haploidní fáze končí splynutím dvou pohlavních buňek, gamet, čímž vzniká první buňka diploidní fáze, zygota.
Písmenem "x" se uvádí ploidie v závislosti na příbuzných druzích. Základní stav je diploidní (2x), ze kterého může polyploidizací vznikat vyšší stav, například triploidní (3x), nebo tetraploidní (4x). Výslední polyploidi mají tedy znásobený počet chromozomů, triploidi jeden a půlkrát, tetraploidi dvakrát. U cévnatých rostlin, mezi které kapradiny patří, se častěji uvádí ploidní úroveň sporofytu (2n), gametofytní fáze (n) má rovněž počet chromozomů znásobený.
Oba systémy lze propojit. Buňky sporofytu např. Dryopteris expansa mají v jádře 82 chromozomů. Sporofyt je diplodní fáze (2n) a jedná se o diploidní druh (2x). Gametofyt (n) tohoto druhu tedy bude mít počet chromozomů n = x = 41. Narozdíl od toho D. dilatata je druh tetraploidní. Jeho sporofyt je diploidní ve smyslu fáze živ. cyklu (2n), ale tetraploidní ve srovnání s příbuznými druhy (4x). Sporofyt bude tedy mít počet chromozomů 2n = 4x = 164. Gametofyt D. dilatata je stále haploidní fáze (n), ale ve srovnání s přibuznými druhy je diploidní (2x), počet chromozomů je n = 2x = 82. Gametofyt tetraploidního druhu (n = 2x) má tedy stejný počet chromozomů, jako sporofyt druhu diploidního (2n = 2x).
- Polyploidní druh
- Druh, který má více než dvě sady chromozomů v buňkách. Opakem jsou druhy diploidní, které mají právě dvě sady chromozomů. Př. Dryopteris filix-mas - kapraď samec.
- Selfing
- Způsob párování gametofytů - samooplození. Existují dvě možnosti:
1)Pohlavního rozmnožování se účastní dva gametofyty vzniklé ze spor jediného sporofytu - tzv. intergametofytický selfing.
2)Pohlavního rozmnožování se účastní jediný gametofyt, který oplodní sám sebe - tzv. intragametofytický selfing.
Oba způsoby omezují genetickou variabilitu. Opakem je outcrossing.
- Sexuální druh
- Druh, u kterého tvorbě sporofytu předchází oplození vajíčka spermatozoidem a vznik zygoty. U tohoto druhu je gametofyt haploidní (n) a vzniká z redukovamé spory. Dává se do kontrastu s druhy apomiktickými. Př. Dryopteris carthusiana.
- Sorus
- Shluk sporangií, nejčastěji na spodu listu. Buďto se vyskytuje ve formě oddělených kupek, nebo souvisle ve formě coenosorů.
- Spora
- Drobný haploidní (n) rozmnožovací útvar vznikající meiózou se sporangiích. Spory mají různé barvy, hlavní dělení dle barvy je na zelené (fotysynteticky aktivní) a nezelené (pasivní).
- Sporangium
- Útvar na listech, ve kterém vznikají spory. Kapradiny mají dva hlavní typy: primitivnější eusporangiátní a odvozenější leptosporangiátní.
- Sporofyl
- List, který je nezelený, není schopný fotosyntézy. Slouží výhradně k tvorbě spor. Opakem je trofofyl. Obě funkce kombinuje trofosporofyl. Př. Matteuccia struthiopteris
- Sporofyt
- Diploidní (2n) fáze cyklu rostlin tvořící spory meiozou. První buňka sporofytu se nazývá zagota a vzniká oplozením vajíčka spermatozoidem. U kapradin vyrůstá z gametofytu a brzy získa plnou nezávislost, gametofyt zaniká. U kapradin se jedná o organismus, ve srovnáním s gametofytem, větší. Většinou v přírodě vidíme sporfyty.
- Tetraploidní
- Ploidní úroveň se čtyřmi sadami chromozomů (4x). Viz. Ploidie.
- Triploidní
- Ploidní úroveň se třemi sadami chromozomů (3x). Viz. Ploidie.
- Trofofyl
- List, který je zelený, schopný fotosyntézy. Nikdy na něm ale nevznikají spory. Opakem je sporofyl. Obě funkce kombinuje trofosporofyl. Př. Matteuccia struthiopteris
- Trofosporofyl
- Zelený list schopný fotosyntézy a zároveň produkující spory. Kombinuje funkci sporofylu a trofofylu. Př. Dryopteris carthusiana.
- Výtrus
- Viz. Spora
- Výtrusnice
- Viz. Sporangium
- Výtrusnicová kupka
- Viz. Sorus
- "x"
- Znak pro základní chromozomé číslo, také znak pro označení ploidní úrovně organismu. Viz. Ploidie.
- Zbytková sexualita
- U některých apomiktických gametofytů, může vznikat antheridium a funkční spermatozoidy. Tyto spermatozoidy mohou oplodnit vajíčka sexuálních druhů a tvořit primární hybridy. U těchto hybridů je tedy vždy samčí rodič daný apomitk a samičí rodič sexuální.
- Zygota
- První buňka diploidní (2n) fáze organismu (u rostlin první b. sporofytu). Vzniká splynutím haploidních buňek, vajíčka a spermatozoidu.