>

Phegopteris connectilis

Phegopteris connectilis (Michx.) WattA3x

Bukovinec osladičovitý, ang. long beech fern
Apomikticky se rozmnožující triploid. Počet chromozomů 2n=90 (Driscoll et al. 2003). V Japonských Alpách roste i sexuální diploid (Matsumoto 1982).
Zpátky na Phegopteris

Popis a určování

Rod Phegopteris patří do skupiny Eupolypods II, což se pozná podle dvou pentlicovitých cévních svazků (foto rodu Athyrium) na průřezu řapíku. V rámci této skupiny je jeho čeleď, Thelypteridaceae, unikátní ostěrami nepřirůstajícími ze strany. Zástupci čeledi Thelypteridaceae mají výtrusné kupky okrouhlé.
Jako ostatní naši zástupci této čeledi je P. connectilis členěný do dvou řádů, na rozdíl od ostatních se však jedná o drobnou kapradinu, čepele nerostou přímo nahoru, jsou ohnuté přibližně rovnoběžně se zemí. Lístky jsou navíc bez vymezených řapíků, přirůstají čepelí k vřetenu a sbíhají k vedlejším lístkům. Jednotlivé listy vyrůstají z dlouhého plazivého oddenku, netvoří trsy. Jedním z definujících znaků P. connectilis jsou nejbazálnější lístky ohnuté dozadu, směrem k řapíku (pozn. tento znak se lisováním může ztratit, viz herbáře).

Vzhledem ke svému malému vzrůstu a typicky ohnutým bazálním lístkům se v ČR jedná o téměř nezaměnitelnou kapradinu. Na podobných stanovištích se může vyskytovat vzrůstově podobná kapradina z rodu Gymnocarpium. Gymnocarpium ovšem nemá bazální lístky ohnuté dozadu a souvisle porostlé celé vřeteno, některé lístky mají řapíky. Celkový tvar je jiný. Srovnání zde (Phegopteris vlevo).

Ekologie

Phegopteris connectilis roste na vlhkých loukách, podél toků, lesních cest a ve světlinách vlhčích oblastí.
Cirkumboreální rozšíření.

Původ

Phegopteris connectilis v ČR je triploid neznámého původu. V tomto rodě se nachází diploidi až tetraploidi sexuálního i apomiktického charakteru a původ taxonů vyšších ploidních úrovní je stále neobjasněný (Driscoll et al., 2003).

Foto Phegopteris connectilis

Porost Listy List zvrchu Skupina listů
Zbarvená čepel

Zdroje