Jinořadec kadeřavý, ang. parsley fern
Sexuálně se rozmnožující tetraploid. Počet chromozomů 2n=120 (např. Pajaron et al. 1999).
Zpátky na Cryptogramma.
Drobná kapradina sutí a skalních štěrbin na kyselých substrátech. Vzhledem připomíná petržel, proto si vysloužila své anglické jméno (parsley fern). Roste nejčastěji nad horní hranicí lesa, nebo druhotně na skalkách.
U C. crispa není původ znám, neví se ani, jestli se jedná o allo-, nebo autotetraploida. Nejpříbuznější druh je severoamerický C. cascadensis, Metzgar et al. (2013) ale hypopetizují o autotetraploidním vzniku z neznámého diploidního druhu příbuzného zmiňovanému C. cascadensis. Je možné, že takováto rostlina se stále někde v Evropě schovává.
U nedávno popsaného oktoploidního druhu Cryptogramma bithynica z Turecka (Jessen et al. 2012) se ukázal autopolyploidní vznik z naší C. crispa (Metzgar et al. 2015). Tento oktoploid má tedy počet chromozomů 2n = 240.
Se zajímavou hypotézou přišel Pajarón et al. (1999). Podle nich je možné, že C. crispa prodělává, nebo prodělala jakousi funkční "diploidizaci". To se projevuje v upřednostňování tzv. outcrossingu, pohlavním chování více typickém pro diploidní druhy. Autoři dále potvrdili výskyt antheridiogenového systému rozmnožování.