KBO 430
přednášející: Libor Ekrt & Ester Ekrtová
Vegetační mapování je nedílnou součástí vegetačních studií, diplomových prací a má i mnoho praktických využití v ochraně přírody při zpracování inventarizačních průzkumů zvláště chráněných území či při aktualizacích vrstvy mapování biotopů. Praktické zkušenosti s vegetací konkrétního území mohou studenti získat jen v terénu, jelikož jej nelze snadno vyčíst z metodických učebnic.
Kurz má studentům v terénu prakticky představit jednotlivé vegetační typy vybraného území České republiky. Náplní kurzu je seznámení s prostorovým vymezením a hodnocením jednotlivých vegetačních typů s návazností na biotické a abiotické faktory podmiňující daný typ vegetace. Nedílnou součástí kurzu je přehled proměn vegetace v čase (sukcesní řady), vzájemná návaznost jednotlivých sukcesních typů, proměny vegetace vlivem degradačních procesů a proměny vegetace v návaznosti na management. Studenti se dále seznámí s metodami monitoringu vegetace (trvalé monitorační plochy, fytocenologické snímkování) a metodikou aktualizace vrstvy mapování biotopů.
Při hodnocení a mapování vegetace se studenti dále seznámí nejen s mapovanými rostlinnými společenstvy a biotopy, ale i s jednotlivými druhy rostlin, jejich indikační hodnotou, vazbami na konkrétní faktory prostředí, způsoby hospodaření a pochopí i časoprostorovou variabilitu vegetace. Studenti získají také zkušenosti s vytyčováním trvalých ploch a metodami monitoringu.
Literatura
- Bredenkamp G., Chytrý M., Fischer H. S. Neuhäuslová Z., Van den Maarel E. [eds] (1998): Vegetation mapping: Theory, methods and case studies. – Applied Vegetation Science 1: 161–266.
- Alexander R., Millington A. C. (2000): Vegetation mapping. – John Wiley & Sons, Chilchester, New York.
- Lustyk P. & Guth J. (2008): Metodika aktualizace vrstvy mapování biotopů. – Ms. [depon. in AOPK ČR, Praha].
- Lustyk P. & Guth J. (2008): Příručka hodnocení biotopů. – Ms. [depon. in AOPK ČR, Praha].
- Härtel H., Lončáková J., Hošek M. [eds] (2009): Mapování biotopů v České republice. Východiska, výsledky, perspektivy. – AOPK ČR, Praha.
- Chytrý M., Kučera T., Kočí M., Grulich V. & Lustyk P. (2011): Katalog biotopů České republiky, druhé vydání. – AOPK ČR, Praha.