Thelypteris limbosperma

Thelypteris limbosperma (All.) H. P. Fuchs S2x

Pérnatec horský, ang. lemon scented fern, tradičně označován za Lastrea limbosperma.
Sexuálně se rozmnožující diploid. Počet chromozomů 2n=68 (Smith et Cranfill 2002).
Zpátky na Thelypteris

Popis a určování

Rod Thelypteris patří do skupiny Eupolypods II, což se pozná podle dvou výrazných pentlicovitých cévních svazků na průřezu řapíku. V rámci této skupiny je čeleď Thelypteridaceae unikátní ostěrami nepřirůstajícími ze strany. Zástupci čeledi Thelypteridaceae mají výtrusné kupky okrouhlé.
Jako ostatní naši zástupci této čeledi je T. limbosperma členěná do dvou řádů, na rozdíl od ostatních je však trsnatá. T. limbospermažlaznaté chlupy, ve správné roční době vonící po citronu, které vytrvávají i do dospělosti listu. Díky nim si vysloužila své anglické jméno - lemon scented fern. Výtrusné kupky se tvoří na okraji úkrojků, ostěra může chybět. Mladé listy mají úkrojky do špičky. Celá rostlina působí nažloutle, také díky nažloutlému vřetenu. Důvodem pro její český název může být celkový tvar listu, kdy nejspodnější lístky jsou velmi krátké a čepel tvoří tvarově protáhlé vajíčko, nebo pero.

Vzhledem k relativní vzácnosti i ekologii T. palustris a úplně jiného tvaru Phegopteris connectilis je u T. limbosperma mnohem snazší záměna se zástupci jiných čeledí. Snadná je záměna s běžnou Dryopteris filix-mas. Jednoznačný znak, který rozčlení tyto druhy (i rody), je počet cévních svazků v řapíku, Thelypterisdva výrazné pentlicovité, na rozdíl od 3+ drobnějších kulatých. Méně ničivé znaky jsou vzhled úkrojků a výtrusné kupky tvořené na okraji úkrojků, nebo celkový tvar listu, kdy T. limbosperma má krátký řapík a krátké spodní lístky. Nakonec může napovědět i ekologie, T. limbosperma se často drží okrajů lesních cest spíše ve vyšších polohách.

Ekologie

Thelypteris limbosperma typicky roste ve vlhkých lesích a podél jejich cest, převážně ve středních a vyšších polohách.

Původ a rodové vymezení

Thelypteris limbosperma je diploid.

Rod Thelypteris, který zahrnuje i T. limbosperma, je obrovský a drobná skupina druhů kolem T. limbosperma se tradičně označuje jako Lastrea, nebo také Oreopteris.

Rod Lastrea byl typifikovaný už v roce 1824, neměl ale vymezení, na které jsme zvyklí dnes. Obsahoval i zástupce dnešních rodů Dryopteris, nebo Gymnocarpium. Navíc na začátku 20. stol. tento rod používal Christensen pro americké tropické druhy z čeledi Thelypteridaceae příbuzné T. limbosperma. Holub v roce 1969 uznává dnešní úzké vymezení Lastrea (v té době ještě bez T. elewessi), ale považuje jméno za neplatné a přichází s novým názvem Oreopteris, s typovým druhem O. limbosperma (Holttum 1983).

Rod Thelypteris, který v sobě zahrnuje i rod Lastrea/Oreopteris, musí obsahovat pro udržení monofylie většinu celé čeledě s výjimkou tří bazálních rodů (Macrothelypteris, Phegopteris a Pseudophegopteris) (Smith et Cranfill 2002; He et Zhang 2012, Almeida et al. 2016) a zahrnuje kolem 1100 druhů, čímž se stává největším rodem kapradin vůbec (Christenhusz et Chase 2014). Rodová systematika této čeledi je neustálená.
Checklist české flory používá konzervativnější přístup se zařazením do rodu Thelypteris (Danihelka et al. 2012), alespoň v Evropě je ale stále úplně běžné označení Lastrea limbosperma.

Foto Thelypteris limbosperma

Detail čepele Circinátní vernace Tvar listu Výtrusné kupky
Dospělý jedinec Typické stanoviště Cévní svazky

Zdroje