Bukovník kapraďovitý, ang. western oak fern
Sexuálně se rozmnožující allotetraploid. Počet chromozomů 2n=160 (Pellinen et al. 1998).
Zpátky na Gymnocarpium
Rod Gymnocarpium patří do skupiny Eupolypods II, což se pozná podle dvou pentlicovitých cévních svazků (foto rodu Athyrium) na průřezu řapíku. Tento rod se navíc vymezuje chybějícími ostěrami (obrázek z http://analogicalplanet.com), proto Gymno- (nahý) -carpium (plod). Výtrusné kupky jsou kulaté.
Listy jsou členěny do dvou až třech řádů na nejspodnějších lístcích. Tyto nejspodnější lístky často tvoří dvě vedlejší "větve".
Jedná se o drobnou kapradinu, čepele nerostou přímo nahoru, ale jsou ohnuté přibližně rovnoběžně se zemí.
Jednotlivé listy vyrůstají z dlouhého plazivého oddenku, netvoří trsy.
U nás (a po většině Evropy) rostou jen dva druhy rodu Gymnocarpium. G. dryopteris má více zakulacené úkrojky, než příbuzný G. robertianum, nemá na čepeli žlázky (nelepí, k vidění pod lupou). Čepel je světle zelená. Je častější a není vázaný na bazické substráty.
Na podobných stanovištích se může vyskytovat vzrůstově podobná kapradina Phegopteris connectilis. P. connectilis má ovšem bazální lístky ohnuté dozadu a souvisle porostlé celé vřeteno, žádné lístky nemají oddělené řapíky. Celkový tvar je jiný. Srovnání zde (Gymnocarpium vpravo).
G. dryopteris roste v bučinách, smrčinách, suťových lesích. Preferuje světlejší a vlhčí místa. I přes jeho anglické jméno oak fern (dubová kapradina) neroste v doubravách. Má cirkumboreální rozšíření.
Gymnocarpium dryopteris je allotetraploid vzniklý hybridizací druhů G. appalachianum a G. disjunctum (Pryer et Haufler 1993; Rothfels et al. 2014). G. appalachianum je endemit Severní Ameriky, G. disjunctum roste kromě Severní Ameriky navíc ještě ve východní Asii (Rothfels et al., 2014).
List | List brzy zjara | Listy | Detail porostu |