Diplomové práce z bryologie
Nabídka témat - Probíhající práce - Obhájené práce
Nabídka témat
Nabídka témat je u nás omezená pouze tím, aby objektem studia byly mechorosty :-), ale každý z potenciálních školitelů raději vede témata, kterým rozumí a na kterých sám pracuje, aby mohl projekt snadněji financovat. Dáváme přednost následujícím okruhům:
- taxonomie, speciační mechanismy a molekulární fylogenetika mechorostů (J. Kučera)
- molekulární taxonomie a populační genetika mechorostů (J. Košnar)
- ekologie slatiništních a rašeliništních mechorostů (T. Štechová)
Tady je několik konkrétnějších možností:
Floristické práce
- Floristická studie vybraného území – vhodné i pro učitelství a ochranářství
Primárním cílem práce je zjistit, jaké mechorosty se vyskytují v daném území. Samotný soupis druhů ale není to, proč se práce bude dělat; mezi zajímavější otázky patří například:
· rostou v území ohrožené nebo vzácné druhy? Na jakých stanovištích rostou, překrývají se jejich lokality s nalezišti významných druhů cévnatých rostlin, mají nějakou ochranu?
· které biotopy v území jsou na mechorosty nejbohatší / kde se vyskytuje nejvíc významných druhů? Říkají nám v tomto ohledu mechorosty něco jiného než jiné skupiny organismů?
· změnila se bryoflóra od doby, kdy zde někdo naposledy nějaký průzkum prováděl (pokud zde vůbec někdy bryolog byl)?
· je dané území bohatší/chudší/obsahuje významné druhy ve srovnání s podobnými lokalitami v okolí?
Podrobnější informace: – Kontakt: J. Kučera
Taxonomicko-fylogenetické práce
- Skrytá a přehlížená diverzita
Při různých příležitostech jsme narazili na situaci, kdy různí jedinci zdánlivě stejného druhu se podle fylogenetické analýzy zdají být jen vzdáleně příbuzné nebo i bez molekulárního přístupu vidíme, že kytky určitelné jako jeden druh se něčím natolik liší, že by se mohlo o různé druhy jednat. Biologicky definovatelným druhům, které se morfologicky ničím neliší, se říká kryptické (skryté) druhy, ale skoro vždy se při určitém úsilí daří nakonec najít i jiné znaky, než jsou odlišnosti v sekvencích DNA, které takové druhy odliší, a to jak morfologické, tak ekologické včetně odlišných areálů a historie jejich osídlení.
Výsledek této detektivní práce může mít docela zásadní význam pro rozhodování o tom, co a proč v jakém území vlastně chránit a kam zaměřit energii třeba na další výzkum ekologie takových druhů. Při rozhodování o tom, do kterého problému se pustit vám může pomoc třeba to, jestli raději jezdíte do tepla Středomoří nebo do hor – a vyhovíme i těm, kteří nechtějí dojít dále než do molekulární laborky :-)
Podrobnější informace: – Kontakt: J. Kučera
Ekologické práce
- Rozšíření a ekologie mechu Scorpidium revolvens
Vzácný slatiništní mech Scorpidium revolvens nebyl dříve odlišován od běžnějšího druhu S. cossonii, proto by bylo vhodné zjistit co nejvíce informací o jeho skutečném rozšíření a ekologických nárocích u nás.
Kontakt: T. Štechová
Populačně-genetické a molekulárně-ekologické práce
- Populačně-genetická studie vzácného druhu mechu Didymodon glaucus
Vzácný mech Didymodon glaucus je známý pouze v samičích populacích netvopřících sporofyty. Umožňuje tak testovat hypotézy o účinnosti dálkového šíření vegetativních diaspor mechorostů a o vlivu somatických mutací na genetickou diverzitu.
Podrobnější informace – Kontakt: J. Košnar
Práce pro studenty učitelství
- Příprava metodických listů pro výuku témat z oblasti bryologie – popisy jednotlivých druhů a návrhy úloh k nim (aneb co vše lze učit na příkladu ploníku, rašeliníku apod.), úlohy k tématům z fyziologie a ekologie mechorostů (např. rozmnožování, vysychání, rašeliniště…), úlohy na terénní exkurze, úlohy zaměřené na badatelsky orientované vyučování. Kontakt: J. Kučera
Můžete se podívat na probíhající i hotová témata bryologických prací níže:
Probíhající práce
Momentálně je tady trochu pusto... těšíme se na vás :-) !
Obhájené práce
Obhájené práce našich absolventů najdete na stránkách absolventů, obhájené práce zaměstnanců a studujících najdete v jejich profilech.