Pteridium aquilinum

Pteridium aquilinium (L.) Kuhn S2x3x

Hasivka orličí, ang. brake, bracken, common bracken
Sexuálně se rozmnožující diploid/triploid. Počet chromozomů 2n=2x=104 (Page 1976).
Zpátky na Pteridium.

Popis a určování

V České republice je Pteridium aquilinum nezaměnitelná kapradina. Na průřezu řapíku tvoří cévní svazky útvar zdánlivě připomínající dvě orlice. Má silný plazivý oddenek, kterým se šíří po lokalitě. Z plazivého oddenku vyrůstají jednotlivé velké listy bez plevin, tvořící na ploše trojúhelník. Lístky mají výrazné řapíky a na spodu čepele rostou relativně daleko od sebe. Úkrojky lístečků jsou za mlada špičaté, postupně se zakulacují.
Rostliny často tvoří výrazné porosty, které jsou již z dálky dobře určitelné. Během léta jsou běžně k vidění drobnější svěží listy, vyrostlé z oddenku po seči.

V ČR jsou hasivky často neplodné. Pokud najdeme plodného jedince, bude mít hnědé lineární coenosory kryté bílou ostěrou. U některých listů se vytváří pouze bílá ostěra, bez výtrusnic.

Ekologie

Pteridium aquilinum vyhledává narušovaná místa, jako jsou pastviny a louky. Mezi přirozenější stanoviště patří světliny a okraje lesů, nebo místa podél toků. Kromě spor se rostlina intenzivně rozrůstá oddenky. Její šíření a vysoká schopnost zarůstat způsobují těžko řešitelné expanze jak u nás, tak například i na anglických vřesovištích.

Taxonomie

V České republice nejspíše roste jen nominální poddruh Pteridium aquilinum subsp. aquilinum (Thomson et al. 2009).

Foto Pteridium aquilinum

Zjara vyrážející list Zjara vyrážející list, detail Porost List
Úkrojky lístků Nové listy po seči

Zdroje