Athyrium filix-femina

Athyrium filix-femina (L.) Roth. S2x

Papratka samičí, ang. common lady-fern
Sexuálně se rozmnožující diploid. Počet chromozomů 2n=80 (Ivanova & Piekos-Mirkowa 2003).
Zpátky na Athyrium.

Popis a určování

Rod Athyrium patří do Eupolypods II, což se pozná podle dvou výrazných pentlicovitých cévních svazků na průřezu řapíku. Jako u většiny z této skupiny, u Athyrium i celé čeledi přirůstají ostěry ze strany.
Dospělí jedinci A. filix-femina tvoří veliké listy (30+ cm) rostoucí v trsech. Listy jsou tři až čtyřikrát členěné. Během růstu listu se vytvoří protáhlé („rohlíčkovité“) výtrusné kupky kryté vytrvávající ostěrou.
Zatímco v nížinách a středních polohách se v rámci rodu Athyrium vyskytuje výhradně A. filix-femina, v horských polohách se na podobných stanovištích vyskytuje příbuzná A. distentifolium. Tyto dva druhy vypadají celkově podobně, existuje kombinace dvou znaků, které je rozliší. 1) A. filix-feminavýtrusné kupky protáhlé, někdy zahnuté, A. distentifoliumvýtrusné kupky okrouhlé. 2) U A. filix-femina ostěry vytrvávají do zralosti výtrusů, na rozdíl od A. distentifolium, kde ostěry velmi brzy opadávají.
Mezi těmito druhy se můžou u nás teoreticky vyskytovat hybridi. Odlišení hybridů a čistých druhů by bylo možné nejlépe dle abortace spor.

Častá je záměna s druhy skupiny Dryopteris carthusiana agg. S těmito druhy sdílí r. Athyrium členitost větvení čepele, trsnatost a často i stanoviště. A. filix-femina se bezpečně pozná od všech zástupců rodu Dryopteris průřezem řapíku: má jen dva výrazné pentlicovité cévní svazky, na rozdíl od třech a více drobných kulatých svazků r. Dryopteris. Dále pomůžou za dospělosti protáhlé výtrusné kupky s ostěrou přirůstající ze strany, r. Dryopterisvýtrusné kupky kulaté s vytrvávající ledvinitou ostěrou přirůstající z prostředku. Již z dálky nám může pomoct i celkový tvar čepele. Čepel r. Athyrium je nejširší uprostřed (vejcovitý tvar), zatímco Dryopteris carthusiana agg. tvoří čepele nejširší na bázi (trojúhelníkovitý tvar).

Ekologie

A. filix-femina preferuje světlé lesy a vlhko. Často roste v lesních příkopech a podél lesních toků. Při dostatečné vlhkosti zvládá i přímé osvětlení. Vyskytuje se velmi hojně po celé ČR.
Má cirkumboreální rozšíření.

Původ

Athyrium filix-femina je diploid.

Foto Athyrium filix-femina

Trs zjara Detail listu zjara Velký jedinec Porost v olšině
Výtrusné kupky

Zdroje