Autor: J. Kučera
Verze: 1.0 (30.11.2019)
Buckia D. Ríos, M. T. Gallego & J. Guerra – dutorokyt
Rostliny drobnější nebo středně veliké, žlutozelené až tmavě zelené nebo hnědavé, v poměrně hustých kobercích. Lodyha 2–6 cm dlouhá, nepravidelně nebo až pravidelně větvená, často jednostranně pérovitá, oválná na průřezu, se slabým středním svazkem, bez hyalodermis, avšak s epidermálními buňkami na vnější straně tenkostěnnými, dovnitř prohnutými, větve ploché nebo oblé, 3–15 mm dlouhé. Pseudoparafylie široce oble pravoúhlé až polokruhovité, na okraji zubaté až třásnité. Listy vejčitě až široce vejčitě kopinaté, srpovitě zahnuté, silně vyduté, hladké, na okraji většinou ploché, méně často ohrnuté, ± celokrajné, nahoře slabě zoubkaté. Žebro krátké, dvojité, někdy i jednoduché, rozeklané. Buňky ve středu listu poměrně krátké a široké, 30–50 µm dlouhé, křídelné buňky četné, homogenní, zelené, zaobleně čtvercovité, skupina dosahuje až do poloviny vzdálenosti k žebru, na okraji v řadě 10–16 (–20) buněk, v samotném rohu je někdy několik větších hyalinních buněk. Listy větevní menší, podobného tvaru jako lodyžní.
Dvoudomý.
Vnitřní perichaetiální listy řáskaté, s nezřetelným žebrem. Sporofyty vzácné; štět 10–15 mm dlouhý, tobolka dlouze vejčitá až zaobleně válcovitá, nachýlená, buňky exothecia krátce zaobleně obdélníkové, mírně ztlustlé. Víčko vysoce kuželovité. Výtrusy 12–20 µm, slabě papilnaté.
Rod s jediným druhem.
Buckia vaucheri (Lesq.) D. Ríos, M. T. Gallego & J. Guerra – dutorokyt Vaucherův (rokyt Vaucherův)
Syn.: Hypnum vaucheri Lesq., Hypnum cupressiforme var. vaucheri (Lesq.) Boulay, Stereodon vaucheri (Lesq.) Lindb. ex Broth., Drepanium vaucheri (Lesq.) G. Roth
Popis druhu viz popis rodu.
Ekologie: druh výslunných, bazických, nejčastěji vápencových skal, z nížin do alpínského stupně.
Rozšíření: Česká rep.:
ve vápencových oblastech poměrně častý, jinde příležitostně a roztroušeně na vhodných substrátech. Rozšíření podle databáze ISOP.
Celkové:
široce rozšířený holarktický druh, v Asii zasahuje jižně až do Himálaje, v Africe do tropické Afriky a v Americe až do Jižní Ameriky.
Variabilita: druh je variabilní zejména v celkové velikosti a hustotě větvení, drobné formy mají kratší a relativně široké, náhleji a krátce zašpičatělé listy a jehnědovitý charakter olistění.
Možné záměny: Hypnum cupressiforme, H. andoi – liší se úzce kopinatými až niťovitými pseudoparafyliemi, heterogenními, částečně většími a méně početnými křídelními buňkami.
Roaldia dolomitica – liší se rovněž užšími, kopinatými pseudoparafyliemi a méně početnými a mírně heterogenními křídelními buňkami.
Fotografie a ilustrace na webu: arctoa.ru (jako Stereodon vaucheri), Moose Deutschland, Wikimedia Commons
Verze: 1.0 (30.11.2019): Vytvoření textu s využitím starších materiálů Z. Hradílka.