Paludella Brid. – bažinník
Rostliny v poměrně hustých, žlutozelených, světle zelených až hnědozelených, uvnitř i černavých trsech, jen vzácně v polštářích jiných druhů mechorostů.
Lodyhy 4 – 10 (– 15) cm dlouhé, vzpřímené, většinou vidličnatě větvené, na průřezu zaobleně hranaté, střední svazek poměrně malý, sklerodermis chybí. Celá lodyha pokryta hustým plstnatým hnědočerveným vlášením.
Listy zřetelně 5řadé, z přímé, dlouze sbíhavé báze silně kostrbatě zpět odehnuté, vejčitě kopinaté, zašpičatělé, kýlnaté, 1,5 – 2 mm dlouhé a 1 mm široké, na okraji ohrnuté a asi do poloviny listu nepravidelně zubaté. Žebro poměrně tenké, končí před špičkou listu, na průřezu tvořené stejnými (homogenními) buňkami s odlišnou dorsální a ventrální epidermis.
Buňky oboustranně mamilnaté, ve špičce zaobleně šestiboké, ± tlustostěnné, 10 – 16 µm, směrem k bázi postupně se prodlužující, na bázi tenkostěnné, podlouhle obdélníkové či podlouhle šestiboké.
Dvoudomý druh, vzácně plodný. Perichaetiální listy větší než ostatní listy, asi 3 – 4 mm dlouhé a 1 mm široké, kopinaté, přímé, na okraji ohrnuté.
Štět 3 – 5 (– 6) cm dlouhý, červený až hnědý, nahoře pravotočivě zkroucený. Tobolka z přímého, krátkého krku podlouhle vejčitá až válcovitá, zakřivená, žlutohnědá až červenohnědá, 2 – 4 mm dlouhá a 1 mm široká. Prstenec dvouřadý, opadavý. Víčko kuželovité, zatupělé.
Obústí dvojité, světle žlutě zbarvené. Zuby exostomu kopinaté, jemně papilnaté, příčně přehrádkované, asi 550 µm; zuby endostomu zhruba stejně dlouhé, kýlnaté, na kýlu perforované, jemně papilnaté, bazální membrána asi 100 µm, brvky obústí chybějí.
Výtrusy 15 – 20 µm, žlutavé, jemně papilnaté.
Jediný druh rodu se vyskytuje i na našem území.
Paludella squarrosa (Hedw.) Brid. – bažinník kostrbatý
Popis viz popis rodu.
Ekologie: Na slatinných a rašelinných lukách nenarušených odvodněním podobně jako druhy rodu Meesia; snáší však poněkud kyselejší stanoviště (společenstva svazu Caricion fuscae).
Rozšíření: Česká rep.
(cf. Soldán, Novit. Bot. Univ. Carol. 3: 41-52, 1987, aktualizace Štechová et al., Bryonora 45: 1-11, 2010): Kdysi roztroušeně na rašelinných
lukách v Čechách a západní Moravě, řada lokalit
již zanikla. Recentně zaznamenána na lokalitách: Božídarské rašeliniště v Krušných horách, Konvent, Odranec, Panská, Staviště a Radešínská Svratka na Žďársku, Ratajské rybníky a Jeníkov u Hlinska na Chrudimsku, Damašek na Svitavsku, Bažiny u Rovného na Rychnovsku, Skalské rašeliniště na Bruntálsku a Suchdolské rašeliniště na Jindřichohradecku.
Celkové: Cirkumpolární druh zasahující až do Japonska, jižní Afrika.
Variabilita: Velmi málo variabilní taxon.
Možné záměny: Pro svůj charakteristický habitus (kostrbatě zpět odehnuté listy, plstnatě vlášenitá lodyha) nezaměnitelný druh.
Verze 1.0 Převedení textu, vytvořeného počátkem r. 1999, aktualizace.
Verze 1.1 (6.5.2011): Aktualizace rozšíření.